biz kimiz?
eka

Erişilebilir Kent Atölyesi

Erişilebilir Kent Atölyesi / Erişilebilir Teknoloji  / İndüksiyon Döngü Sistemi

İndüksiyon Döngü Sistemi

Bu işareti daha önce hiç gördünüz mü? Son zamanlarda İstanbul metrolarında da gördüğümüz bu işaret ve alan ne işe yarıyor diye araştırdık. İndiksiyon döngü sistemini işitme cihazı kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran işitmeye yardımcı bir sistem olarak tanımlayabiliriz.


İşitme cihazı temel çalışma prensibi olarak çevrelerindeki sesleri bir mikrofon aracılığıyla algılayan ve yükselten tekrar ileten sistemlerdir ve bazı durumlarda çalışma prensibi gereği kullanıcılarına rahatsızlık verebilmektedir. İşitme engelli işitme cihazı kullanmasına rağmen, gündelik faaliyetlerini sürdürdükleri kapalı alanlarda, kalabalık ortamlarda veya hizmet noktalarında maruz kaldıkları arka plan sesleri ve çevresel gürültüler nedeniyle, konuşmaları algılamakta zorluk yaşamakta.Örneğin metroda koşuşturan insanlar gelen tren uğultusu gibi gürültüleri düşündüğünüzde işitme cihazı kullanıcıları dinlemek istedikleri sesle birlikte arka plan gürültüsünü yoğun bir gürültü olarak duyduklarını hayal edebilirsiniz. işitme döngü sistemi temel amacı işitme cihazının yetersiz kaldığı veya çalışma prensibi gereği rahatsızlık verdiği bu gibi durumlarda işitme kaybı yaşayan insanlara yardımcı olmak ve sesli yönlendirmeyi veya dinlenilmek isteneni kısacası ses kaynağı ve dinleyici arasındaki çevresel sesleri ortadan kaldırabilmektir. Kullanıcının işitme cihazının t modunu kullanarak bilgilendirme mesajını metronun sesi insanların gürültüsü gibi dış etkilerden arındırılmış bir şekilde direkt olarak iletilmesini sağlar.

İndüksiyon döngü sistemi belirli alanda aktarılmak istenilen sesin özel olarak geliştirilmiş bir aplikatör sayesinde manyetik dalgalara dönüştürülmesidir. Metroda gördüğümüz bu simge ve alan sayesinde işitme cihazının telecoil pozisyonuna getirilmesi sayesinde indüksiyon döngüsünde uzaktan aktarılmak istenen ses manyetik alan sayesinde dış etkenler arınmış bir ses olarak iletilebilir. İşitme cihazı kullanıcısı herhangi bir hizmet noktasında uluslararası indüksiyon döngü (İD) işaretini gördüğü zaman, cihazını “T” ya da “M/T” pozisyonuna getiriyor. Böylece işitme cihazı, ortamdaki gürültüyü ya da boğuk sesleri değil, sadece indüksiyon döngü sisteminden gelen manyetik dalgaları iletmeye başlıyor. Bu sayede kullanıcı, konuşan kişiyi hiçbir zorluk çekmeden dinleyebiliyor.

İndüksiyon döngü sistemi yalnızca metrolarda kullanılmamakta id sistem konferanslarda ibadethanelerde kurumlarda kısacası mesaj verici ve alıcı arasında iletişimin kurulmak istendiği alanlarda uygulanabilir. çevremizde nadir gördüğümüz bu sistemi işitme cihazı kullanıcılarını bu konuda bilgilendirme sistemin insanların hayatını kolaylaştırmakla beraber sistemin kullanımı yaygınlaştırılabilir. İndüksiyon döngü sistemi gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılmakta ve ülkemizde 2015 ten beri yasal olarak zorunludur şuan metrolarda bazı kurumlarda başvuru merkezlerinde gördüğümüz bu sistemin yaygınlaşması dileğiyle…

Kaynaklar:

https://www.youtube.com/watch?v=CqHuV98dR7o
https://www.biyomediks.com/id
http://www.idturkiye.com/s-57-INDUKSIYON-DONGU-SISTEMLERI.html

Alpaslan Şahin


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/ekaistan/public_html/wp-content/themes/bumblebee/framework/modules/blog/templates/single/parts/single-navigation.php on line 73
admin

No Comments

Post a Comment