Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Bize Ulaşın

Beyza Yıldız

EKA Creative Studio / Beyza Yıldız

EKA ile yolları Collect’in 1. dönemi ile kesişen Beyza, bu yolculuğa kent belleği ve hafıza mekanları ile ilgili geliştirdiği ‘’Kentte Bi’ An’’ projesiyle devam ederken Ocak 2022 itibariyle aynı zamanda EKA komünite tasarım koordinatörü olarak görevini yapıyor.

Şehirleri, sokakları ve içlerindeki yaşamları keşfetme tutkusuyla kazandığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık bölümünden 2021’de mezun oldu. Eğitim hayatı boyunca farklı disiplinlere ait birçok atölye, eğitim ve organizasyonlara katıldı. Farklı ölçeklerde projelerde gönüllü ve stajyer mimar olarak çalıştı. Aralık 2021’den beri ise profesyonel mimarlık hayatına devam ediyor.

Toplumsal ve mekansal faydalar sağlayacak projeleri tekil bir yapı ölçeğinde değil, kentsel ve toplumsal ölçekte ve kendine özgü değerleri ile birlikte değerlendirerek üretmenin önemli olduğunu düşünüyor. Toplum belleği, kent hafızası, katılımcı planlama ve mimaride sürdürülebilirlik ise temel mimari bakış açısını oluşturan alanlar.

Seyahat etmeyi, yazmayı, anlatmayı, her anlamda üretmeyi ve yeni keşiflere çıkmayı çok seviyor. Mekanın insan üzerindeki iyileştirici gücüne inanıyor. Müzik konusunda pek yetenekli sayılmasa bile çok keyifli müzik listeleri hazırladığına inanan Beyza, tür ayırt etmeden tüm tarzlarda playlistlere sahip. Ancak onun için tam bir 90’lar Türkçe pop tutkunu diyebiliriz. Son olarak ise sinema-mimarlık ikilisi ve bunların birbiriyle ilişkisi hayatındaki önemli iki mutluluk ve ilham kaynağı!