Akıllı cihazların kullanımı ve hayatımıza sağladığı kolaylıklar her geçen gün artmaktadır. Artan kullanımlarla beraber Ios ve Android ara yüzleri daha işlevsel ve her kullanıcı için uygun hale gelebilecek evrensel bir tasarım ilkesi altında geliştirilmiştir. Bu özellikler kullandığımız cihazların erişilebilirlik seçeneği ile bizlere sunuluyor. Akıllı cihazları kullanırken artık iyice alıştığımız el hareketleri ve çeşitli işlemler bir anlamda yeni bir dil öğrenmiş olmaya benzetiliyor ve erişilebilirlik bu dilin kullanımını en basite indirgemeyi amaçlayan özellikleri bünyesinde barındırıyor. Ayrıca Görme ve işitme bozukluğu yaşayan ve bu yetilerde beceri eksikliği olan kullanıcılar için cihazın daha kullanışlı bir hale gelmesini de sağlamaktadır.

Android

Engelli kullanıcı dostu Talkback seçeneği özellikle göz problemi ve görme bozukluğu yaşayan kullanıcılar için kolay kullanım imkanı sağlar. Talkback özelliği aktif konuma getirildiğinde normal kullanım özellikleri dışında farklı dokunuş ve titreşim bildirimi aktif hale gelir. Talkback, cihazda gezinirken dokunulan ve etkin hale getirilen özellikleri açıklar ve sesli olarak geri bildirim sağlar. Bu sayede görme engelli kişi yaptığı işlemden emin olur ve bu da işini kolaylaştırır.


BrailleBack ile buetooth üzerinden cihazlara yenilenebilir bir Braille ekranı bağlanabilir. BrailleBack, TalkBack ile birlikte çalışarak birleşik bir konuşma ve Braille deneyimi sağlayıp, metnin düzenlenmesine ve cihazla etkileşimde bulunulmasına olanak verir. Sesli Erişim, cihazların sesli komutlarla kontrol edilebilmesini sağlar. El hareketlerini kullanmadan uygulamaları açmak, gezinmek ve metni düzenlemek için sesli erişim özelliği kullanılabilir.

Ios
VoiceOver, rotaların daha kolay bulunmasına yardımcı olacak biçimde, ekrandaki öğelerin seslendirilmesini sağlar. Ekrandaki öğeye dokunulduğunda VoiceOver onu aktive etmek yerine söz konusu öğenin ne olduğunu sesli olarak bildirecektir. Bir öğeye iki defa dokunulduğunda ise bu uygulamaları ya da bağlantıları Safaride açan standart bir dokunma komutu olarak işlev görecektir. Konuşma menüsündeki diğer seçeneklerde yer alan Konuşan Ekranı adlı seçeneği aktive ederek, iki parmak aşağı doğru kaydırıldığında ekrandaki bütün
içeriklerin okunulması sağlanabilir.

VoiceOver, 6 ve 8 noktalı Braille düzenlerini sistem genelinde destekler. Böylece fiziksel bir Braille klavyesine ihtiyaç duymadan doğrudan Braille girişi yapılır. Rotorda bulunan Braille klavyesi metni yazmak, iPhone kilidini açmak, uygulamaları çalıştırmak ve uygulama içeriklerini bulmak için kullanılır.

İşitme cihazları özelliği etkinleştirilip ‘made for iPhone’ etiketli işitme cihazlarının Apple ürünlerine bağlanması ile ses içeriğini yayımlamak, telefon aramalarını yanıtlamak ve ayarları düzenlemek gibi pek çok işlem gerçekleştirilebilir. ‘Made for iPhone’ etiketli bir işitme cihazı Apple aygıtı ile eşlendiğinde, aygıtın sesi işitme cihazından duyulur. İşitme cihazı kapatılırsa aygıt tekrar kullanılmak istendiğinde yeniden bağlantı gerekir.

https://www.apple.com/tr/accessibility/iphone/
https://support.google.com/accessibility/android/answer/6006564?hl=tr

BETÜL KAVURMACI